Inaugurarea a avut loc în prezenţa lui Scott Andersen, directorul adjunct al programului Biblionet, graţie căruia a fost posibilă dotarea bibliotecilor oltene cu aproape 100 de calculatoare în mai puţin de un an şi a lui Ioan Ciugulea, vicepreşedintele CJ Olt.

Inaugurarea Programului Biblionet (2011)

In imagine: Scott Andersen, directorul adjunct al programului Biblionet, graţie căruia a fost posibilă dotarea bibliotecilor oltene cu aproape 100 de calculatoare în mai puţin de un an, Ioan Ciugulea, vicepreşedintele CJ Olt si directorul B.J.Olt, prof.dr.Paul MATIU

"În judeţul Olt, programul Biblionet a demarat în 2011, iar Biblioteca Judeţeană Olt este şi centrul de formare a bibliotecarilor olteni. Instituţia noastră a primit 11 laptop-uri şi 10 calculatoare, iar aparatura a venit anul acesta în ianuarie pentru 21 de biblioteci: zece calculatoare în municipiul Caracal, şase la Balş, iar în celelalte comune câte patru. Sperăm ca în cursul anului 2012 să fim pregătiţi pentru a intra în program cu alte 40 de biblioteci”, a declarat Paul Matiu, directorul Bibliotecii Judeţene Olt."

Filiale ale B.J. Olt "Ion Minulescu":

1. Filiala "Nicolae Titulescu" din Ialoveni, Rep. Moldova (A fost creată de către directorul B.J.Olt, Paul Matiu, în 1995)

Ialoveni, 2009

2. Filiala B.J.Olt ”Filiala Universitara” - (Înființată în ianuarie 2003 și desființată la începutul anului 2018); A fost redeschisă în mai 2019
3. Filiala "Casa Tineretului" - (A fost înfiițată în 1995)

Biblioteci municipale şi orăşeneşti din județul Olt

Biblioteca Județeană Olt ”Ion Minulescu” - Slatina